UNUSTASID PAROOLI?

LOO UUS KONTO

Parasõudjad püstitasid maailmarekordi 24h sõidus

/ / Uudised
Pärnust pärit Randel Peerna ja Türil elav Siim Sarapuu on väga pühendunud parasõudjad, kelle nimel on seni 2014 aasta mais püstitatud maailmarekord 100km sõudeergomeetril tandemina. 24. oktoobril püstitasid mehed aga uue maailmarekordi 24h sõidul.

Eelnevad 6 kuud treeniti kindla eesmärgiga suuta läbida tõrgeteta 24 tunnine võistlus. Planeeriti ja organiseeriti kõikvõimalikud detailid, et õnnestumise protsent oleks võimalikult kõrge. Rekordisõitu alustati päev enne traditsioonilist Maismaa sõudemaratoni, et seda lõpetada siis juba maratoonaritega samal ajal.

24 tundi järjestikku sõudeergomeetril sõuda pole igapäevane asi. Veel vähem aga sõuda siis, kui tavaliselt magatakse. Siimul ja Randelil sellekohane varasem kogemus puudus ja nad ei osanud täpselt ette kujutada, kuidas organism võiks sellisele pingutusele reageerida.

Randel Peerna – “Öösel sõitmine oli tõesti raske, väljas oli pime ja see tegi ikka päris uniseks. Teadmine, et teeme midagi sellist, mida varem pole parasõudjate poolt maailmas tehtud ei lubanud magama jääda. Koos hommikuvalgusega tuli aga juurde uut energiat ja sõita oli palju rõõmsam”.

Tänu sponsoritele ja toetajatele oli meestel sõidu ajal kõik vajalik olemas. Erinevad energiaallikad nii toidulisandite kui ka hea söögi näol olid alati käepärast. Sugulased, sõbrad ja tuttavad andisid Siimule ja Randelile samuti palju uut emotsionaalset energiat.

Siim Sarapuu – “Kui alustasime siis tundus kõik suhteliselt lihtne – liikusime kindlalt ja ei kahelnud oma võimetes ränkraske üritus edukalt lõpule viia. Öötundide lähenedes läks aga sõitmine palju raskemaks. Samas ei tekkinud meil kordagi katkestamise mõtteid”.

Siim Sarapuul kulus 24h jooksul 14176kcal, (võrdluseks kulub näiteks ühe sõudespinningu treeningu jooksul harrastajal keskmiselt 800kcal). 24tunniga sooritati seega praktiliselt 18 treeningut! Randel Peerna tarbis 24h tunniga üle 6 liitri vedelikku (sh vitamiinirikas mahlajook, mineral- ja allikavesi). Kuigi söödi ja joodi tunduvalt rohkem kui tavaliselt, kaotas sõidu lõpuks Randel oma kehakaalust tervelt 6 kilogrammi.

Vahetused toimusid tandemil iga 15 minuti järel  ning iga 3 tunni tagant tehti pikem vahetus. Kokku toimus sõitjatel seitse 30 minutilist vahetust  ja 34 viieteitkümne minutilist vahetust.

24. tunniga sõudsid Siim ja Randel ühel sõudeergomeetril kokku 261 190m (261km). Esmakordselt kogu maailmas sai sellise tulemusega hakkama parasportlaste tandem. 27. oktoobril saabus Ameerikast, Concept2 peakontorist kinnitus, et meie meeste vägev sõit on uus maailmarekord. Ühtlasi on see ka kõige pikem tandemi sõit parasportlaste klassis.

24h sõidu pildigalerii | Maailmarekordi projekt 24h leht

Maailmarekordi projekti toetasid: KyäniPolarConcept2Türi ValdTüri ÜhisgümnaasiumAlliku GruppRaap EhitusSportlandPostiPoisi OÜBWTTaureEesti KultuurkapitalPremia.

ÜLES