UNUSTASID PAROOLI?

LOO UUS KONTO

Sõudespinning on suhteliselt noor ja kiiresti arenev spordiala, mille juured ulatuvad traditsioonilisse akadeemilisse sõudmisse.

Akadeemiline sõudmine omab juba mitmed sajandid suurt populaarsust nii füüsiliselt aktiivsete inimeste seas kui ka professionaalsete sportlaste seas.

Sõudespinningu ülemaailme areng toimub väga kiiresti, sest paljude riikide ilmastikuolud ei luba treenida vee peal talvistel perioodidel. Kuid pikad talvised pausid treenimise protsessis olid lubamatud ja grupp endiseid sõudjaid töötasid välja spetsiaalse trenazööri, mis oma funktsionaalsusest oli väga lähedane sõudmisele vee peal.

Sisesõudmine saavutas väga kiiresti populaarsuse ja eristus teistest oma lihtsuse ja usaldusväärsusega. Alguses kasutasid sisesõudmiseks väljatöödatud ergomeetreid ainult professionaalsed sõudjad, hiljem avastasid masina ka sõudmise harrastajad, teiste spordialade tegijad ja inimesed, kes hoolivad enda tervise eest. Väga paljud fitnessi keskused ja suuremad spordiklubid üle terve maailma lisasid oma trenazööride nimekirja sõudeergomeetrid.

Mõne aja möödudes hakati paljudes spordi- ja fitnessklubides läbi viima rühmatreeninguid sõudeergomeetritel. Eestisse jõudsid sellised rühmatreeningud Soomest ja esimesed Eesti treenerid läbisid koolituse 2004 aastal. Spordialale anti nimeks “Sõudespinning” ja just 2004 aastat peetakse sõudespinningu sündi Eestis.

Sõudespinningu treeningutes osalevad inimesed on väga erinevas vanuses ja pole oluline algaja hetkeline füüsiline vorm. Väga paljud teiste spordialade esindajad (maadlejad, triatlonistid, raske-ja kergejõustiklased, motospordi sõitjad ja paljud teised) kasutavad sõudespinningu treeninguid. Viimasel ajal on hakatud kasutama ka taastumisel peale vigastusi ja operatsiooni.

Treening on koostatud mitmest põhimõtetest, mis tõstab treeningu efektiivsust ja annab treenijale maksimaalset mõnu saadud koormusest. Treeningud kestavad keskmiselt 45-60 minutit. Treeningud viiakse läbi sisetingimustes, aga mõned spordiklubid on teinud treeninguid ka vabas õhus päikese käes.

Treeninguid viiakse läbi muusika saatel ja kogenud treenerid kommenteerivad treeninguid ja seletavad tehnika nüansse tõmbe sooritamisel. Treeningud on väga efektiivsed, kuna ühe tõmbe ajal on töösse rakendatud üle 80% kõikidest lihastest inimese kehas. Treeningutega arendatakse lihaste töövõimsust, vastupidavust, südame süsteemi, hingamise süsteemi ja ka maksimaalset võimet.

Selle väite üheks parimaks tõestuseks on maksimaalse hapnikutarbimise näitajad, mille poolest on sõudjad spordialade võrdluses esirinnas – suurimad väärtused on mõõdetud rohkem kui 7 l/min.

Kuna sõudmine on enamasti aeroobse suunitlusega, arendab see eelkõige vastupidavust ning väldib kõrge vererõhuga kaasnevaid haigusi. Samuti on sobival pulsisagedusel sõudmine hea rasvapõletuseks, kuna kalorite kulu on suurem, võrreldes näiteks jooksmise või jalgrattasõiduga.

Ühe treeningu jooksul põletab inimene 600 kuni 1000 k/cal ja sportlased, kes omandavad sõudetehnikat põletavad sama aja jooksul 1100-1200 k/cal. Näidiseks võib öelda, et keskmiselt aktiivne inimene põletab ühe ööpäeva jooksul umbes 2000 k/cal. See fakt näitab, et see spordiala sobib ideaalselt inimestele kellel on probleeme ülekaaluga, samuti suureks plussiks on põlveliigeste väga madal koormamine sõudeliigutuste ajal.

ÜLES