KKTB-18-48 Oven Thermostat 5A 120VAC, 48" Capillary Tube, Max 599°F, Replacement for Robertshaw KKTB-18-48, Fits 30/36/48" Gas Range with 18" Oven Cavity (Awoco, Forno, Thor)
★★★★★ 4.6 142 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.soudespinning.ee
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Rated 5A 120VAC to meet Robertshaw original standards for safe, stable operation in residential and light commercial gas ovens. Supports bake (150°F–500°F, OFF) and broil (max 599°F) modes; front-mounted calibration knob allows ±10°F fine-tuning for consistent cooking results.
  • Features a 48" nickel-plated copper capillary tube and 3/16" × 11" pure copper sensing bulb—corrosion and high-temperature resistant for fast, accurate temperature detection. Flexible capillary routing fits 30/36/48" gas ranges, with original mounting position for plug-and-play installation.
Color Silver
Model KKTB-18-48
Brand Name ZOKUSIK
Model Name KKTB-18-48 Oven Thermostat
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 0.53 Pounds
Part Number ZOKUSIK 18-48
Reusability Reusable
Display Type Analog
Manufacturer ZOKUSIK
Power Source Ac Powered
Outer Material Metal
Additional Features High Accuracy, Large Display
Included Components 1 Thermostat
Indoor Outdoor Usage Indoor
Warranty Description 1 years of after-sales service
Age Range Description Adult
LowerTemperature Range 150 Degrees Fahrenheit
Upper Temperature Range 599 Degrees Fahrenheit
EU Spare Part Availability Duration 10 Years
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
142 ratings | 58 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (119)
4 stars
3% (4)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (14)